Пречистване на отпадъчни води: Мембранният биореактор (МБР)

Един от популярните варианти на дизайна на процеса на активирана утайка е мембранният биореактор (МБР). В този блог разглеждаме предимствата и недостатъците на мембранния биореактор.

Основната конструктивна характеристика на мембранния биореактор е, че смесената течност от аерационния резервоар преминава през мембрана за отделяне на изтичащата вода от биомасата. Това позволява на аерационния резервоар да задържа много високи концентрации на биомаса и следователно по-висока ефективност на отстраняване на замърсителите.

Но преди да проектирате или конструирате мембранен биореактор, нека прегледаме предимствата и недостатъците на този тип пречиствателна станция за отпадъчни води.

Предимства на мембранния биореактор

Мембранният биореактор има много предимства. Например, те често изискват по-малък отпечатък от конвенционалната конструкция с активна утайка .

Друго предимство е, че мембранните биореакторни системи поддържат голямо количество биомаса при дълга възраст на утайката. Биомасата е устойчива на всякакви смущения, причинени от токсичност и натоварване от охлюви. Освен това системата обикновено върши добра работа при справяне с епизодични промени в концентрацията на химикали със стабилно качество на отпадъчните води.

Производството на утайка в мембранен биореактор обикновено е по-ниско, отколкото в конвенционалните системи, което може да намали разходите за обезвреждане на биомаса. Също така, не се използва вторичен избистрител, за да се избегнат проблеми с диспергирани флокули и нишковидни натрупвания.

Дизайнът на мембранния биореактор обаче не е перфектен. Важно е да знаете недостатъците на мембранната биореакторна система, за да можете да вземете правилните предпазни мерки.

Недостатъци на мембранния биореактор

Мембранният биореактор може да е правилният избор за вашата пречиствателна станция за отпадъчни води, но той се нуждае от поддръжка. Първо, трябва да почистите мембраните, за да премахнете биомасата и други частици, които са склонни да запушват порите на мембраната. Това обикновено изисква непрекъснато разпръскване на въздух за почистване на повърхността на мембраната, което добавя разходи за енергия.

Мембраната се нуждае от периодично химическо почистване, за да поддържа адекватна пропускливост. Освен това мембраните ще претърпят абразия и по-ниска ефективност с течение на времето и в крайна сметка ще се нуждаят от подмяна.

Не забравяйте, че материалът на мембраната трябва да е съвместим с отпадъчните води, които пречиствате. Мембраните често се поставят в отделен резервоар от аерационния басейн, за да се позволи химическо почистване, без да се замърсява смесената течност. Можете също така да премахнете излишната биомаса от този резервоар, където концентрацията на твърди вещества е най-висока.

Количеството и видът на аерацията, използвани за почистване на мембраната, са важни за поддържане на пропускливостта. Можете да използвате мембранните биореакторни системи с резервоари за анаеробни, аеробни и аноксични процеси пред мембраната, за да позволите множество метаболитни процеси при пречистването на отпадъчните води.

Както при всеки биологичен процес, изключително важно е да се поддържа правилният микробен състав на биомасата, за да се запази ефективността. Образуването на пяна и замърсяването с биомаса на мембраната са често срещани проблеми, така че помислете за сътрудничество с експерт в пречиствателна станция за отпадъчни води, за да гарантирате, че вашата система работи правилно.

Заключение

Когато определяте дали мембранният биореактор е подходящ за вашата пречиствателна станция за отпадъчни води, помислете за предимствата и недостатъците. Добрата новина е, че можете да наемете експерт, който да направи вашата биомаса здрава от самото начало и да осигури поддръжка, когато е необходимо.

Еколоджик Трийтмънт Солушънс ЕООД предоставя експертна техническа помощ за диагностициране и лечение на проблемите, възникващи в мембранните биореакторни системи. Свържете се с нас за продукти и услуги, които третират корена на вашия проблем с пречистването на отпадъчни води.